Fala - nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

komunikacja w Świnoujściu

17 wrzesień 2011r.

Świnoujście ma przez cały rok, a szczególnie w sezonie letnim, doskonałe połączenia komunikacyjne z innymi częściami kraju, a także, dzięki promom morskim, ze Szwecją. Podstawowe znaczenie mają połączenia kolejowe. Świnoujście jest stacją końcową, dworzec znajduje się na wschodnim przedmieściu, na Warszowie. Stąd w sezonie letnim odchodzą ekspresy "Błękitna Fala" do Warszawy i "Wawel" do Krakowa. Miasto ma także połączenie z Pragą oraz z wszystkimi ważniejszymi miejscowościami w kraju. Przez cały rok kursują bezpośrednie wagony łączące Świnoujście ze stolicą.


Świnoujście - zagospodarowanie i ruch turystyczny

17 wrzesień 2011r.

Świnoujście ma ok. 150-letnie tradycje miejscowości wypoczynkowo-uzdrowiskowej. Przed wojną czynne były tu 33 hotele i ok. 150 pensjonatów liczących łącznie 4 tys. miejsc noclegowych. Rocznie, w okresach pomyślnych, miasto odwiedzało 30—40 tys. osób. Niestety urządzenia wczasowo-wypoczynkowe zostały przez wojnę w większości zniszczone. W wyniku 25 lat pracy odbudowano dzielnicę uzdrowisko-wo-wczasową i w 1970 r. baza uspołeczniona liczyła ok. 10 tys. miejsc. Bazę w kwaterach prywatnych ocenia się na ok. 20 tys. miejsc. Mieści się ona w dużej mierze w jednorodzinnych domkach, których powstały dwie dzielnice (przy Kapitanacie Portu i przy granicy).


Świnoujście ogólne informacje

17 wrzesień 2011r.

Świnoujście — najwięcej ku zachodowi wysunięte polskie kąpielisko morskie, a równocześnie stale rozwijający się port oraz duża baza rybacka — jest celem setek tysięcy turystów rocznie. Przybywają oni tutaj na kilkunasto dniowy wypoczynek, względnie dla poznania tej atrakcyjnej przymorskiej miejscowości o znaczeniu międzynarodowym. Świnoujście to miasto przygraniczne, położone na wyspach ujścia Odry (kilka tych wysp należy do Niemieckiej Republiki Demokratycznej). Miasto jest równocześnie stolicą jedynego na naszym wybrzeżu rejonu wyspiarskiego, składającego się z ponad 40 wysp morskich, których znaczna część należy do miasta położonego nad Świną i Bałtykiem.


Dzieje Świnoujścia

16 wrzesień 2011r.

W 875 r. kronikarz zwany Geografem Bawarskim wymienia plemię Wolinian. Tereny obecnego Świnoujścia w IX—X w. wchodziły w skład plemiennego państwa Wolinian, które w X w. Mieszko I przyłączył do Polski. Przekazy historyczne wspominają, iż u ujścia Świny, na obydwu jej brzegach istniały dwa grody obronne. Gdy zniszczył je sztorm morski zostały odbudowane, ponieważ były ważnym punktem strategicznym. Ponownie uległy zniszczeniu podczas najazdów duńskich w końcu XII w.


Świnoujście

06 czerwiec 2012r.

ŚWINOUJŚCIE Na wysokości Łunowa (29 km) główna trasa rozdziela się. Droga w prawo to dojazd do terminalu promowego, stacji kolejowej i portu. Przeprawa promowa przy dworcu kolejowym przeznaczona jest dla ruchu pieszego i samochodowego (promy samochodowe dostępne tylko dla mieszkańców Świnoujścia, przewóz odbywa się za okazaniem specjalnej przepustki). Częstotliwość kursowania co 20 min. Droga w lewo prowadzi do przeprawy promowej w Karsiborzu, która